آواهای شوشتر tag:http://rengeshushtar.mihanblog.com 2020-04-06T00:08:51+01:00 mihanblog.com فرا رسیدن ایام عزاداری سالار شهیدان 2014-10-25T15:56:17+01:00 2014-10-25T15:56:17+01:00 tag:http://rengeshushtar.mihanblog.com/post/33 رنگ شوشتر فرا رسیدن ایام عزاداری سالار شهیدان آقا ابا عبدلله الحسین(ع) را به تمام شیعیان جهان تسلیت عرض می کنیم سرود محلی علی،علی 2014-08-16T19:58:33+01:00 2014-08-16T19:58:33+01:00 tag:http://rengeshushtar.mihanblog.com/post/32 رنگ شوشتر اجرا شده توسط استاد علی زابل زادهدانلود
دانلود
]]>
محلی شوشتری توسط استاد غلامحسین بنان ( استاد آواز ایران) 2014-08-16T19:50:31+01:00 2014-08-16T19:50:31+01:00 tag:http://rengeshushtar.mihanblog.com/post/31 رنگ شوشتر  دانلود ترانه  دانلود ترانه]]> برگزاری جشنواره موسیقی محلی خوزستان در شوشتر 2014-08-12T17:44:35+01:00 2014-08-12T17:44:35+01:00 tag:http://rengeshushtar.mihanblog.com/post/29 رنگ شوشتر مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان از برگزاری جشنواره موسیقی محلس استان خوزستان در شوشتر خبر داد و گفت: این جشنواره در سالگرد ثبت ملی موسیقی 24 مقوم شوشتری برگزار می‌شود. حجت‌الاسلام سید لطف‌الله سپهر  در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در شوشتر اظهار کرد: برگزاری جشنواره موسیقی محلی استان خوزستان در شهرستان شوشتر در سالگرد ثبت ملی موسیقی 24 مقوم شوشتری در سال آینده از جمله فعالیت‌های بزرگ فرهنگی استان خوزستان خواهد بود که برای این مسئله در حال برنامه‌ریزی هستیم.وی با اشاره به سالروز ثب مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان از برگزاری جشنواره موسیقی محلس استان خوزستان در شوشتر خبر داد و گفت: این جشنواره در سالگرد ثبت ملی موسیقی 24 مقوم شوشتری برگزار می‌شود.

حجت‌الاسلام سید لطف‌الله سپهر  در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در شوشتر اظهار کرد: برگزاری جشنواره موسیقی محلی استان خوزستان در شهرستان شوشتر در سالگرد ثبت ملی موسیقی 24 مقوم شوشتری در سال آینده از جمله فعالیت‌های بزرگ فرهنگی استان خوزستان خواهد بود که برای این مسئله در حال برنامه‌ریزی هستیم.

وی با اشاره به سالروز ثبت این موسیقی در کشور گفت: موسیقی 24 مقوم شوشتری در کشور در تاریخ چهارم بهمن ماه به ثبت رسیده است و سال 93 نیز در این شهرستان این جشنواره برگزار می‌شود و دبیرخانه دائمی این جشنواره در شوشتر تاسیس خواهد شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان با اشاره به اینکه شوشتر توانمندی بسیار زیادی در بخش موسیقی دارد، افزود: راه‌اندازی این جشنواره در شوشتر می‌تواند به شناخت صحیح استعدادهای موسیقی در شوشتر، بهبود وضعیت این هنر در این شهرستان غنی و رفع مشکلات و موانع موجود در این زمینه کمک کند و به این دلیل تلاش می‌کنیم تا در اسرع وقت دبیرخانه این جشنواره تاسیس شود.

سپهر تاکید کرد: شهرستان شوشتر هنرمندان زیادی برای توسعه هنر موسیقی تقدیم جامعه فرهنگ کرده است که برگزاری این جشنواره‌ها می‌تواند به نحوی پاسداشت تلاش این هنرمندان نیز باشد و به این دلیل در برگزاری این جشنواره اصرار داریم و در این زمینه اعتبار در نظر خواهیم گرفت.

منبع :خبرگزاری فارس

همایون قنواتی مدیر کل جدید اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خوزستان

همایون قنواتی خاطر نشان ساخت: علاقه مند هستم با توجه به تنوعی که در حوزه موسیقی بومی استان وجود دارد از فعالان بومی و محلی برای اجرای موسیقی دعوت کنیم ازدوستان خواستیم هنرمندان موسیقی استان را شناسایی کنند و در حال برنامه ریزی برای استفاده از این ظرفیت ها هستیم و می خواهیم زمینه اجرای موسیقی برای خواننده ها وگروه های موسیقی محلی استان خوزستان را فراهیم کنیم.

وی با اشاره به جایگاه موسیقی در استان خوزستان گفت:‌ در استان خوزستان موسیقی متنوع با ملودی‌ها و نواهای مختلفی داریم. این توان استان قابل انكار نیست. تنها كاری كه ما باید بكنیم ایجاد فضایی است كه از آن بیشتر در جهت گسترش فعالیت‌های هنری استفاده شود.

مدیر كل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان، با بیان این كه حوزه فرهنگ محل دعواهای جناح‌های سیاسی نیست، اظهار داشت: برگزاری جشنواره جزو برنامه‌های ما خواهد بود اما نه به شكلی كه در سال‌های قبل تجربه شده و تكرار می‌شود. باید دید كه این جشنواره‌ها چه بخشی از نیازهای هنری ما را پاسخ می‌دهند نه این كه ما صرفاً یك جشنواره برگزار كنیم و مثلا تئاتر اجرا كنیم. این گونه نگاه‌ها تاثیری در حوزه عمومی نخواهد داشت. سال‌های سال است با همین فرم و شكل و قد و اندازه داریم جشنواره برگزار می‌كنیم اما روز به روز فاصله مردم و مخاطبان اصلی جشنواره‌ها با جشنواره‌ها كم رنگ‌تر شده است و به جایی رسید كه مخاطبان آن جشنواره فقط خود هنرمندان بوده‌اند.

وی، با اشاره به این كه باید آسیب‌شناسی كرد و دید كه جشنواره‌های‌مان را چگونه برگزار كردیم كه مخاطبان‌مان را از دست دادیم، افزود: ما تئاتر و جشنواره اجرا می‌كنیم تا فضای فرهنگی و هنری پر از نشاط و طراوت در جامعه به وجود بیاید. وقتی این مورد به وجود نیاید جشنواه ما زیر سوال است. من با برگزاری جشنواره‌ای موافق هستم كه به گونه‌ای طراحی شود كه هم جنبه‌های آموزشی برای ما و هنرمندان ما به وجود بیاورد، هم سطح سلیقه مردم و هنرمندان را بالاتر ببرد، هم فضای شاد و پر نشاطی را در سطح جامعه به وجود بیاورد و هم این كه هنرمندان ما با جدیدترین دستاوردهای هنری روبه‌رو شوند چراكه جشنواره یعنی محلی كه ما آخرین تجربیات، خلاقیت‌ها و نوآوری‌های‌مان را در آن ارایه می‌دهیم و یك جریان مردمی در كنار جشنواره رخ بدهد.

او، با بیان این كه استان خوزستان چه به لحاظ قومی و چه به لحاظ جغرافیایی استان متنوعی است، خاطرنشان كرد: ما قطعا از نظر اقتصادی هم متنوع هستیم و در هیچ استانی این قدر تنوع اقتصادی وجود ندارد. به نظر من دو عامل مهم این همه تنوع را به هم متصل كرده است. یكی عشق و علاقه مردم به اهل بیت (ع) و تشیع و دیگری جانبازی‌ها، ایثار و شهادت‌های همه اقوام این سرزمین در خوزستان است. این دو عامل وحدت باید تقویت شود. ما باید برنامه‌هایی را در حوزه فرهنگ طراحی و اجرا كنیم كه به تقویت هر چه بیشتر نقاط مشترك مردم توجه شود.

قنواتی تصریح كرد:‌ متاسفانه ما در حوزه‌های بنیادین فرهنگ، حوزه‌های پژوهشی و حوزه‌های فرهنگ عمومی مطالعات عمیق و پژوهش‌های مناسبی انجام نداده‌ایم. باید صاحب‌ نظران و اهل تحقیق در علوم مختلف اجتماعی، دینی و سیاسی فعالیت تازه‌تری انجام بدهند. ما بیشتر به فعالیت‌های تبلیغی روی آورد‌ه‌ایم. فعالیت‌های تبلیغی، عددی و ارقامی ما را از اصل موضوع دوره كرده است.

وی ادامه داد: ‌در استان خوزستان آن قدر آیین، مناسبت‌ها و سنت‌های فرهنگی عمیق در دل مردم خوزستان هست كه باید كشف شوند و آنها را گسترش دهیم. فعالیتی كه از دل مردم بجوشد و گسترش پیدا كند پایدارتر خواهد بود. ولی خیلی كم كار شده و ما بخش بسیار مهمی از امكانات و توانایی‌هایمان را ندیدیم كه باید تقویت شوند و مردم كه آنها را از خودشان می‌بیننند استقبال می‌كنند. من هم اعلام آمادگی می كنم و دعوت می‌كنم از تمام دلسوازن و علاقه‌مندان حوزه فرهنگ كه طرح‌های پژوهشی و تحقیقی خود را ارایه دهند و ما هم حمایت خواهیم كرد.

قنواتی تاكید كرد: مدیران فرهنگی باید ببینند چه بخشی از موسیقی استان دچار كاستی و ضعف است. موسیقی كه در كنسرت‌ها اجرا می‌شود باید موسیقی بااصالت و خلاقانه باشد و نوآوری‌های تازه به كشور ارایه كند. اینها ملاك‌های یك موسیقی فاخر است. ما در استان تنوع موسیقیایی داریم و باید بخشی از توان حمایتی ما به سمت گروه‌های داخلی استان گرایش پیدا كند. ما موسیقی بختیاری، لری، ‌بهبهانی، شوشتری و عربی داریم كه مردم ما این آواها را نشنیده‌اند و اگر ما به آنها توجه نكنیم احتمال از بین رفتن آنها هست. حفظ آثار هنری استان كه یكی از آنها این آواها است از رسالت‌های ما است.

قنواتی در پاسخ به سؤال مبنی بر حمایت از انجمن‌ها گفت: انجمن‌ها تشكل‌های رسمی صنفی هستند. سیاست ما این است كه با واگذاری بخش بسیار مهمی از سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی و اجرا آنها را فعال‌تر كنیم كه با واگذاری دبیری جشنواره تئاتر استان به انجمن نمایش اهواز این كار را شروع كردیم و این كارها را در حوزه انجمن موسیقی و انجمن سینمای جوانان انجام خواهم داد تا خود هنرمندان فكر كنند، برنامه‌ریزی كنند و سیاست‌گذاری كنند و از ما فقط حمایت‌های مادی و معنوی بخواهند. البته زمانی طول خواهد كشید.

منبع : خوز نیوز

]]>
آلبوم گلفرش (برگرفته از موسیقی شوشتری) 2014-08-08T09:02:27+01:00 2014-08-08T09:02:27+01:00 tag:http://rengeshushtar.mihanblog.com/post/28 رنگ شوشتر خواننده: علی رضا حاجی طالبنی: یوسف سابیزاتار: محمد امین اکبر پوردانلود نی: یوسف سابیزا
تار: محمد امین اکبر پور

دانلود
]]>
آلبوم گل بابونه ملک محمد مسعودی برگرفته از حضور ایشان در محضر استاد کاظم مهرپور 2014-06-27T08:35:27+01:00 2014-06-27T08:35:27+01:00 tag:http://rengeshushtar.mihanblog.com/post/27 رنگ شوشتر آلبوم کامل گل بابونهخواننده :ملک محمد مسعودینی : حسن ناهیددانلود از مدیا فایر
خواننده :ملک محمد مسعودی

نی : حسن ناهید

دانلود از مدیا فایر

]]>
موسیقی مقامی شوشتر 2014-05-28T11:04:23+01:00 2014-05-28T11:04:23+01:00 tag:http://rengeshushtar.mihanblog.com/post/26 رنگ شوشتر در این وبلاگ که متعلق به خانم مهشید نقاش پور ،پژوهشگر موسیقی شوشتر  است 6 سی دی که در آن برخی از گوشه (تیکه به گویش محلی) های محلی شوشتر است معرفی شده است برای آشنایی با موسیقی شوشتر حتما دانلود کنید.ایشان در سال 1384 کتابی تحت عنوان موسیقی شوشتر را به چاپ رساند. برخی از هنرمندان شوشتر از جمله عبدالمحمد برجسته ،حسن گرجی،محمد علی شهامی،هوشنگ فرهنگ، سید بها قائمی ،کرم عنبر و سایر هنرمندان قدیم و جدید موسیقی و نوحه خوانی  شوشتر معرفی شده اند.رفتن به وبلاگ ایشان در سال 1384 کتابی تحت عنوان موسیقی شوشتر را به چاپ رساند. برخی از هنرمندان شوشتر از جمله عبدالمحمد برجسته ،حسن گرجی،محمد علی شهامی،هوشنگ فرهنگ، سید بها قائمی ،کرم عنبر و سایر هنرمندان قدیم و جدید موسیقی و نوحه خوانی  شوشتر معرفی شده اند.
رفتن به وبلاگ
]]>
آوای شوشتری 2013-09-06T20:20:11+01:00 2013-09-06T20:20:11+01:00 tag:http://rengeshushtar.mihanblog.com/post/25 رنگ شوشتر آلبوم آوای شوشتر قسمت اول خواننده : مجید فرهنگدانلود از مدیا فایر
خواننده : مجید فرهنگ
دانلود از مدیا فایر
]]>
اسطوره نی ،سید محمد موسوی شوشتری 2013-08-12T09:05:17+01:00 2013-08-12T09:05:17+01:00 tag:http://rengeshushtar.mihanblog.com/post/24 رنگ شوشتر از مفاخر و نام آوران شهر شوشترکه سخن به میان می آید کمتر به اساتید رشته موسیقی توجه می شود در صورتیکه خاستگاه بخش قابل توجهی از موسیقی ایرانی از این شهربوده است  موسیقیدانان با نواختن آهنگ زندگی امید و شوق را در میان جامعه احیا می سازند و نشاط و شادابی را به کنه اجتماع تزریق می نمایند و با ریتم آهنگ پویایی مضاعف می شود و جریان حیات رو به کمال استمرار می یابد وبا ملودیش سرایش حماسه آغاز می گردد و اسطوره ها ثبت می شوند .موسیقی با دل و اندیشه سروکار دارد و هر آنچه با دل ساز از مفاخر و نام آوران شهر شوشترکه سخن به میان می آید کمتر به اساتید رشته موسیقی توجه می شود در صورتیکه خاستگاه بخش قابل توجهی از موسیقی ایرانی از این شهربوده است  موسیقیدانان با نواختن آهنگ زندگی امید و شوق را در میان جامعه احیا می سازند و نشاط و شادابی را به کنه اجتماع تزریق می نمایند و با ریتم آهنگ پویایی مضاعف می شود و جریان حیات رو به کمال استمرار می یابد وبا ملودیش سرایش حماسه آغاز می گردد و اسطوره ها ثبت می شوند .موسیقی با دل و اندیشه سروکار دارد و هر آنچه با دل سازگار باشد محبوب می گردد و ماندگار ،می گویند ظرفیت هر فرد با نوع موسیقی مورد نظرش تشخیص داده می شود ، شخصیت و باورهای هر جامعه را نیز با نوع موسیقی اش می شناسند!.صدا ی خوش آرامش می بخشد و هیچ صدایی بدون موسیقی گوشنواز نخواهد بود! از میان صداهای آهنگین می توان درد را شناخت و درمانش را یافت ! صدای همراه با آهنگ مؤذن زاده اردبیلی ، اذان او را دردلها جای داد و خودش را جاودانه ساخت . مسیر جاودانگی آهنگ خاص عرفانی دارد باید تلاش کرد و آن را شناخت . مولانا دیوان شعری خودرا با مثنوی :
بشنو ازنی چون حکایت می کند/وزجداییها شکایت می کند
کزنیستان تا مراببریده اند/ازنفیرم مردوزن نالیده اند
سینه خواهم شرحه شرحه از فراق/تابگویم راز درد اشتیاق
 آغاز می کند و حکایت مانیز از همین جا آغاز می گردد از نی  ،باید گوش جان به نی
بسپاریم تا راز جداییها و غربت را بیابیم و راه وصل بگیریم.
بنادارم از همشهری ام نی نواز بی بدیل معاصر و استاد سرشناس موسیقی ایرانی که
شهرت جهانی دارد و بسیار موسیقیدانها نزد او تلمذ کرده اند بگویم تا یکی دیگر از
فرزندان این دیار را معرفی کرده باشم:

آنچه نی میگوید اندر زیر و بم                            فاش اگر گویم جهان برهم زنم

 

در موسیقی ایرانی که بشدت با شعر و کلام در آمیخته و خواننده سالار است، هستند نوازندگانی که با نوای سحرانگیز ساز خود، مخاطبان زیادی را پای هنرنمایی خود بنشانند. اگر به فهرست کوتاه این نوازندگان چیره دست نگاهی بیندازیم، بی شک در اولین عناوین با نام استاد محمد موسوی روبه رو می شویم؛ کسی که صدای حنجره اش را پس از گذر از هفت بند و شش گره ساز نی به گوش ما می رساند و اهل فن او را اسطوره نی می نامند.
استاد سید محمد کاظم موسوی شوشتری معروف به محمد موسوی، نوازنده چیره دست نی، بداهه پرداز و ردیف دان بزرگ موسیقی ایرانی،در ۱۲ اردیبهشت سال ۱۳۲۵ در شهر اهوازاستان خوزستان در خانواده ای اصالتا” شوشتری متولد گردید.

وی ابتدا به سازی دیگر علاقه داشت، اما بعد از شنیدن صدای نی استاد حسن کسایی از رادیو شیفته این ساز شده و به ترتیبی بود به شکل خود آموز صدای نی را ابتدا در آورده و سپس با گوش سپردن به ساز استاد حسن کسایی ، نی نوازی اش را تکمیل می‌کند.

موسوی در گفت و گویی از دیدار نخست خود با استاد کسایی می‌گوید که وقتی نزد استاد رفت و از وی خواست که نزدش شاگردی کند، استاد به وی گفت که بنوازد و وقتی موسوی جوان نواخت ، کسایی به وی گفت: تو نیازی به آموزش نداری و می‌ توانی خود کارت را با گوش دادن به رادیو دنبال کنی. موسوی در سال‌های میانی دهه ۴۰ به تهران می‌آید و با مساعدت امیر ناصر افتتاح به آموزش نی می‌پردازد.محمد موسوی در سال ۱۳۴۶توسط احمد عبادی به رادیو رفت ودرسال۱۳۵۰در مرکزحفظ و اشاعه ی موسیقی مشغول فعالیت شد

آن زمان استاد زنده یاد علی تجویدی از جمله افرادی بود که برای عضویت و یا نواختن نوازندگان جوان در رادیو از آنها آزمون می‌گرفت. موسوی نقل می‌کند به رغم آنکه بسیار عالی امتحان داده بود، ولی ردش کردند و جالب اینکه دلیل استاد تجویدی برای رد کردنش این بود: تا زمانی که استاد کسایی در قید حیاتند ، نفر دوم نباید نی بزند»

این سنت البته مدتی بعد با توصیه استاد احمدعبادی به فراموشی  سپرده شد و در  نهایت موسوی به همراه سیاوش بیدکانی به استودیوی رادیو رفت و نخستین کارش را اجرا کرد.

بعد از این دوره موسوی به عنوان نوازنده طراز اول شناخته و با هنرمندانی چون شهیدی، قوامی، بنان، ایرج و … اجراها ی متعددی داشت و نیز به همنوازی با برخی از بزرگان موسیقی چون مرحوم جلیل شهناز،مرحوم فرامرز پایورو اسداالله ملک،بدیعی پرویز یاحقی،علی اصغربهاری،محمداسماعیلی و… پرداخت.

وی در میانه سال ۱۳۵۴ به اتقاق محمدرضا شجریان برای اجرای برنامه ای به مناسبت  سالروز تولد مولانابه قونیه رفت.

کار مشترک با پرویز مشکاتیان و محمدرضا شجریان  و یا بداهه نوازی‌اش در آوازهای شوشتری و سه گاه و کار در دستگاه نوا از جمله شاخص  ترین اجراهای آوازی سید محمد موسوی به شمار می رود.

موسوی در  طول این ایام بیش از ۲۵۰ آلبوم با شجریان ضبط کرده است که خود گنجینه ای مهم در این زمینه به شمار می‌رود ومی توان گفت که شهرت و آوازه شجریان مدیون و وابسته به نی نوازی استادانه موسوی بوده و هست.

استادبزرگ نی نواز سید محمد موسوی نی ساز چیره دستی هم هست ، خودشان در مورد چگونگی نی ساز شدنش چنین می گوید:در مورد نی سازی خود باید بگویم که یک اتفاق ناگوار باعث شد که به این فن وهنر روی آورم . تصور میکنم که سال ۴۹ بود؛ یکروز برای اجرا وضبط برنامه به رادیومی رفتم، در طول راه جهت خرید توقف کوتاهی کردم واز ماشین پیاده شدم، پس از خرید متوجه شدم که جعبه نی وکتم را از داخل اتومبیل برده اند. من در آن زمان وضع مالی مناسبی نداشتم که بتوانم فوراً نی بخرم وبرنامه هایم را اجرا نمایم، دوستانم از این موضوع آگاهی یاقتند ودهان به دهان به گوش شادروان دکتر اسفندیار یگانگی رسید؛ایشان که در آن زمان نماینده زرتشتیان درمجلس بودند، به بنده تلفن زدند ومرا به منزلشان دعوت کردند ومن هم ازهمه جا بی خبربه منزل ایشان رفتم. پس از سلام واحوالپرسی کاغذ کوچکی در جیب من نهادند وخواستند تا منزل آن را باز نکنم ونخوانم، من هم این کار را کردم. به منزل که رسیدم کاغذ را ازجیب در آوردم و دیدم چکی به مبلغ ده هزار تومان است و در کاغذ دیگرشرح ضمیمه آن چک بود؛ نوشته بود که مقداری ازمبلغ چک را صرف مخارج زندگی ومقداری را صرف خرید نی بکنید تا در هنرنوازندگی شما وقفه ای ایجاد نگردد. از این که انسانی شریف موقعیت آن وقت مرا درک کرده بود، هم متأثر شدم و هم خوشحال.

به اصفهان رفتم؛ در اصفهان به نزد شخصی به نام رضا بیلیاری از سازنده ها و نوازنده های خوب نی رفتم وگفتم نی می خواهم ولی می خواهم جای سوراخ های آن را خودم انتخاب نمایم، ایشان قبول کردند و نی را پیش خودم ساختند و من تعداد چهار نی از ایشان خریداری و مبلغ دو هزار تومان پرداختم وبا این دو هزار تومان در واقع من هم صاحب چند نی شدم وهم نی سازی را آموختم.

به تهران آمدم، به نیزارها رفتم و نی بریدم وشروع به نی ساختن جهت دست خود و تنی چند از دوستان نزدیک نمودم. باید متذکر شوم که نی در تمام جهان می روید ولی نی هایی که در کاشان می روید از بهترین نوع نی در جهان می باشد.

موسوی همزمان با هفتصدمین سال تولدخواجه حافظ شیرازی اجرایی خیره کننده بامحمدرضا شجریان در تالار وحدت داشت .

در دهه ۷۰ موسوی در گروه اساتید به سرپرستی فرامرزپایور و با آوازشهرام ناظری کارهای ارزنده ای ارائه کردند که در داخل و خارج انعکاس خوب و مطلو بش را بر جای نهاد.

استاد محمد موسوی البوم های بسیاری به صورت تکنوازی و کنسرت ها به همراه اساتید فن داشته اند.البوم های تکنوازی استاد به نام های دشتستانی ,پیام عشق,شکر ایزد,همایون,نغمه,تنگسیری,والبوم های دیگر به همراه اساتید:سر عشق,نوا,مرکب خوانی,عاشق دیوانه,مهرورزان,نفس باد صبا,ایران و دیگر البوم ها از اثرات ای استاد گران مایه می باشد.همین که هنرمندی بعد از استاد حسن کسایی بتواند در نوازندگی نی به چنین جایگاهی برسد از تلاش و قدرت شگفت انگیزش در نوازندگی حکایت می‌کند.

 

استاد موسوی در دهه هفتاد به معرفی برخی هنرمندان پرداخت که از جمله آنها سالار عقیلی در حوزه آواز و احمد خاک طینت در نوازندگی دف بوده است.

وی قریب به هشت سال بر صحنه حضور نداشت و  در سال ۱۳۸۷ کنسرتی در سالن کوچک وزارت کشور برگزار کرد که مورد استقبال بسیار قرار گرفت. در ضمن استاد علاوه بر نی ،ویولن و سه تار را بخوبی می شناسد و می نوازد.

سید محمد موسوی در قید حیات هستند و امروزه موسیقی ایرانی را با صدای سوز، نی او درجهان می شناسند ،اهالی شوشتر که برای ثبت موسیقی ۲۴ مقوم تلاش گسترده ای نمودند باید صدای سوزناک نی استاد را به شادمانگی بدل سازند و با دعوت از ایشان می توانند توان و جایگاه موسیقیایی و هنرمندانه شوشتر را به زیبایی برای جهان و همه زیباپسندان به نمایش بگذارند تا کسی نتواند این سرمایه بزرگ را به نام خود مصادره نماید . نی مال اهل دل است و صدایش نگاهها را به آسمان معطوف می سازد و نی نوازی بی بدیل موسوی می تواند در شادابی و شور و نشاط مردم این دیار موثر افتد و با تقدیر از استاد او را در لیست سنگین مفاخر شوشتری بگنجانید وشورای شهر می تواند با نامگذاری معابر به نام مفاخر و برگزاری یادواره ها دراین راستا گام بردارد و وظیفه ای راکه مردم بدوششان نهاده اند  بخوبی ایفا کنند،باید افتخار کنید که دارالمومنین شوشتر با تاکید و تکریم چنین نمونه هایی مرز خود را با موسیقی غنائی و ابتذال مشخص نموده است و با نوا بینوایان را تسکین می بخشد./

ع – سوارنژاد .

]]>
ترانه گر علی راسم بیاره 2013-08-12T08:57:24+01:00 2013-08-12T08:57:24+01:00 tag:http://rengeshushtar.mihanblog.com/post/23 رنگ شوشتر خواننده سید مهدی قائمی نوازنده تار  عبدالمحمد برجسته سال اجرا 1337مکان رادیو اهوازدانلود از مدیا فایر
خواننده سید مهدی قائمی 

نوازنده تار  عبدالمحمد برجسته 

سال اجرا 1337

مکان رادیو اهواز

دانلود از مدیا فایر
]]>
ثبت نهایی موسیقی 24 موقوم شوشتر 2013-08-12T08:28:07+01:00 2013-08-12T08:28:07+01:00 tag:http://rengeshushtar.mihanblog.com/post/22 رنگ شوشتر مدیر پایگاه جهانی سازه‌های آبی ـ تاریخی شوشتر از ثبت نهایی پرونده موسیقی‌های 24 مقام شوشتری و اعلام شماره‌های ثبت ملی این آثار از سوی سازمان میراث فرهنگی خبر داد.به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) ـ منطقه خوزستان ـ حسین عیدانی در این خصوص اظهار داشت: در پی اقدام مسؤولان میراث فرهنگی در جهت ثبت نواهای سنتی شوشتری در خرداد ماه سال 1390 از همه 24 مقام موسیقی شوشتری پرونده‌ای متحد تدوین و برای ثبت ملی ارسال گردید و با تلاش و پیگیری فراوان از سوی اداره کل میراث فرهنگی استان و سایر مسؤولآن در ش مدیر پایگاه جهانی سازه‌های آبی ـ تاریخی شوشتر از ثبت نهایی پرونده موسیقی‌های 24 مقام شوشتری و اعلام شماره‌های ثبت ملی این آثار از سوی سازمان میراث فرهنگی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) ـ منطقه خوزستان ـ حسین عیدانی در این خصوص اظهار داشت: در پی اقدام مسؤولان میراث فرهنگی در جهت ثبت نواهای سنتی شوشتری در خرداد ماه سال 1390 از همه 24 مقام موسیقی شوشتری پرونده‌ای متحد تدوین و برای ثبت ملی ارسال گردید و با تلاش و پیگیری فراوان از سوی اداره کل میراث فرهنگی استان و سایر مسؤولآن در شوشتر این پرونده در ردیف آثار معنوی ملی قرارگرفت.

وی افزود: اینک پس از گذشت مدت زمانی، ثبت این آثار به مرحله نهایی رسیده و شماره‌های ثبت شده این آثار معنوی نیز اعلام گردید.

به گفته عیدانی: از جمله آثار ثبت شده ردیف آوازی موسیقی مقامی 24 مقوم شوشتر با شماره ثبت 866، تصنیف‌ها و رنگ‌های 24 مقوم شوشتر با شماره ثبت 867، مولودی‌خوانی 24 مقوم شوشتر باشماره ثبت 868، ذکرخوانی و نوحه‌خوانی 24 مقوم شوشتر با شماره ثبت 869، موسیقی درمانی 24 مقوم شوشتر با شماره ثبت 870، موسیقی کار 24 مقوم شوشتر با شماره ثبت 871، لالایی‌های 24 مقوم شوشتر با شماره ثبت 872، و اذان 24 مقوم شوشتر با شماره ثبت 873 می‌باشند

]]>
کلیپ سوزم سوره شوشتری 2013-06-06T21:50:04+01:00 2013-06-06T21:50:04+01:00 tag:http://rengeshushtar.mihanblog.com/post/21 رنگ شوشتر این کلیپ در صدا وسیمای خوزستان  در بخش کودک تهیه شدهمدت اجرا 4 دقیقهدانلود از مدیا فایر
مدت اجرا 4 دقیقه

دانلود از مدیا فایر
]]>
دشتی شوشتری 2013-05-30T11:59:27+01:00 2013-05-30T11:59:27+01:00 tag:http://rengeshushtar.mihanblog.com/post/20 رنگ شوشتر اجرای حسن گرجیدانلود ازمدیا فایرمدت اجرا 4 دقیقه
دانلود ازمدیا فایر

مدت اجرا 4 دقیقه
]]>
روونی شوشتری 2013-05-30T11:55:22+01:00 2013-05-30T11:55:22+01:00 tag:http://rengeshushtar.mihanblog.com/post/19 رنگ شوشتر اجرای علی کوچکی نی جفتهدانلود از مدیا فایرمدت اجرا 7.42 دقیقه

دانلود از مدیا فایر

مدت اجرا 7.42 دقیقه
]]>
ترانه محلی خوزستان 2013-05-30T11:41:24+01:00 2013-05-30T11:41:24+01:00 tag:http://rengeshushtar.mihanblog.com/post/18 رنگ شوشتر اجرای علی زابل زادهدانلود از مدیا فایرمدت اجرا  8 دقیقه
دانلود از مدیا فایر

مدت اجرا  8 دقیقه
]]>