آواهای شوشتر
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : رنگ شوشتر
نویسندگان
نظرسنجی
راه معرفی موسیقی محلی شوشتر و آواهای مذهبی شوشتر چیست؟

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان از برگزاری جشنواره موسیقی محلس استان خوزستان در شوشتر خبر داد و گفت: این جشنواره در سالگرد ثبت ملی موسیقی 24 مقوم شوشتری برگزار می‌شود.

حجت‌الاسلام سید لطف‌الله سپهر  در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در شوشتر اظهار کرد: برگزاری جشنواره موسیقی محلی استان خوزستان در شهرستان شوشتر در سالگرد ثبت ملی موسیقی 24 مقوم شوشتری در سال آینده از جمله فعالیت‌های بزرگ فرهنگی استان خوزستان خواهد بود که برای این مسئله در حال برنامه‌ریزی هستیم.

وی با اشاره به سالروز ثبت این موسیقی در کشور گفت: موسیقی 24 مقوم شوشتری در کشور در تاریخ چهارم بهمن ماه به ثبت رسیده است و سال 93 نیز در این شهرستان این جشنواره برگزار می‌شود و دبیرخانه دائمی این جشنواره در شوشتر تاسیس خواهد شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان با اشاره به اینکه شوشتر توانمندی بسیار زیادی در بخش موسیقی دارد، افزود: راه‌اندازی این جشنواره در شوشتر می‌تواند به شناخت صحیح استعدادهای موسیقی در شوشتر، بهبود وضعیت این هنر در این شهرستان غنی و رفع مشکلات و موانع موجود در این زمینه کمک کند و به این دلیل تلاش می‌کنیم تا در اسرع وقت دبیرخانه این جشنواره تاسیس شود.

سپهر تاکید کرد: شهرستان شوشتر هنرمندان زیادی برای توسعه هنر موسیقی تقدیم جامعه فرهنگ کرده است که برگزاری این جشنواره‌ها می‌تواند به نحوی پاسداشت تلاش این هنرمندان نیز باشد و به این دلیل در برگزاری این جشنواره اصرار داریم و در این زمینه اعتبار در نظر خواهیم گرفت.

منبع :خبرگزاری فارس

همایون قنواتی مدیر کل جدید اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خوزستان

همایون قنواتی خاطر نشان ساخت: علاقه مند هستم با توجه به تنوعی که در حوزه موسیقی بومی استان وجود دارد از فعالان بومی و محلی برای اجرای موسیقی دعوت کنیم ازدوستان خواستیم هنرمندان موسیقی استان را شناسایی کنند و در حال برنامه ریزی برای استفاده از این ظرفیت ها هستیم و می خواهیم زمینه اجرای موسیقی برای خواننده ها وگروه های موسیقی محلی استان خوزستان را فراهیم کنیم.

وی با اشاره به جایگاه موسیقی در استان خوزستان گفت:‌ در استان خوزستان موسیقی متنوع با ملودی‌ها و نواهای مختلفی داریم. این توان استان قابل انكار نیست. تنها كاری كه ما باید بكنیم ایجاد فضایی است كه از آن بیشتر در جهت گسترش فعالیت‌های هنری استفاده شود.

مدیر كل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان، با بیان این كه حوزه فرهنگ محل دعواهای جناح‌های سیاسی نیست، اظهار داشت: برگزاری جشنواره جزو برنامه‌های ما خواهد بود اما نه به شكلی كه در سال‌های قبل تجربه شده و تكرار می‌شود. باید دید كه این جشنواره‌ها چه بخشی از نیازهای هنری ما را پاسخ می‌دهند نه این كه ما صرفاً یك جشنواره برگزار كنیم و مثلا تئاتر اجرا كنیم. این گونه نگاه‌ها تاثیری در حوزه عمومی نخواهد داشت. سال‌های سال است با همین فرم و شكل و قد و اندازه داریم جشنواره برگزار می‌كنیم اما روز به روز فاصله مردم و مخاطبان اصلی جشنواره‌ها با جشنواره‌ها كم رنگ‌تر شده است و به جایی رسید كه مخاطبان آن جشنواره فقط خود هنرمندان بوده‌اند.

وی، با اشاره به این كه باید آسیب‌شناسی كرد و دید كه جشنواره‌های‌مان را چگونه برگزار كردیم كه مخاطبان‌مان را از دست دادیم، افزود: ما تئاتر و جشنواره اجرا می‌كنیم تا فضای فرهنگی و هنری پر از نشاط و طراوت در جامعه به وجود بیاید. وقتی این مورد به وجود نیاید جشنواه ما زیر سوال است. من با برگزاری جشنواره‌ای موافق هستم كه به گونه‌ای طراحی شود كه هم جنبه‌های آموزشی برای ما و هنرمندان ما به وجود بیاورد، هم سطح سلیقه مردم و هنرمندان را بالاتر ببرد، هم فضای شاد و پر نشاطی را در سطح جامعه به وجود بیاورد و هم این كه هنرمندان ما با جدیدترین دستاوردهای هنری روبه‌رو شوند چراكه جشنواره یعنی محلی كه ما آخرین تجربیات، خلاقیت‌ها و نوآوری‌های‌مان را در آن ارایه می‌دهیم و یك جریان مردمی در كنار جشنواره رخ بدهد.

او، با بیان این كه استان خوزستان چه به لحاظ قومی و چه به لحاظ جغرافیایی استان متنوعی است، خاطرنشان كرد: ما قطعا از نظر اقتصادی هم متنوع هستیم و در هیچ استانی این قدر تنوع اقتصادی وجود ندارد. به نظر من دو عامل مهم این همه تنوع را به هم متصل كرده است. یكی عشق و علاقه مردم به اهل بیت (ع) و تشیع و دیگری جانبازی‌ها، ایثار و شهادت‌های همه اقوام این سرزمین در خوزستان است. این دو عامل وحدت باید تقویت شود. ما باید برنامه‌هایی را در حوزه فرهنگ طراحی و اجرا كنیم كه به تقویت هر چه بیشتر نقاط مشترك مردم توجه شود.

قنواتی تصریح كرد:‌ متاسفانه ما در حوزه‌های بنیادین فرهنگ، حوزه‌های پژوهشی و حوزه‌های فرهنگ عمومی مطالعات عمیق و پژوهش‌های مناسبی انجام نداده‌ایم. باید صاحب‌ نظران و اهل تحقیق در علوم مختلف اجتماعی، دینی و سیاسی فعالیت تازه‌تری انجام بدهند. ما بیشتر به فعالیت‌های تبلیغی روی آورد‌ه‌ایم. فعالیت‌های تبلیغی، عددی و ارقامی ما را از اصل موضوع دوره كرده است.

وی ادامه داد: ‌در استان خوزستان آن قدر آیین، مناسبت‌ها و سنت‌های فرهنگی عمیق در دل مردم خوزستان هست كه باید كشف شوند و آنها را گسترش دهیم. فعالیتی كه از دل مردم بجوشد و گسترش پیدا كند پایدارتر خواهد بود. ولی خیلی كم كار شده و ما بخش بسیار مهمی از امكانات و توانایی‌هایمان را ندیدیم كه باید تقویت شوند و مردم كه آنها را از خودشان می‌بیننند استقبال می‌كنند. من هم اعلام آمادگی می كنم و دعوت می‌كنم از تمام دلسوازن و علاقه‌مندان حوزه فرهنگ كه طرح‌های پژوهشی و تحقیقی خود را ارایه دهند و ما هم حمایت خواهیم كرد.

قنواتی تاكید كرد: مدیران فرهنگی باید ببینند چه بخشی از موسیقی استان دچار كاستی و ضعف است. موسیقی كه در كنسرت‌ها اجرا می‌شود باید موسیقی بااصالت و خلاقانه باشد و نوآوری‌های تازه به كشور ارایه كند. اینها ملاك‌های یك موسیقی فاخر است. ما در استان تنوع موسیقیایی داریم و باید بخشی از توان حمایتی ما به سمت گروه‌های داخلی استان گرایش پیدا كند. ما موسیقی بختیاری، لری، ‌بهبهانی، شوشتری و عربی داریم كه مردم ما این آواها را نشنیده‌اند و اگر ما به آنها توجه نكنیم احتمال از بین رفتن آنها هست. حفظ آثار هنری استان كه یكی از آنها این آواها است از رسالت‌های ما است.

قنواتی در پاسخ به سؤال مبنی بر حمایت از انجمن‌ها گفت: انجمن‌ها تشكل‌های رسمی صنفی هستند. سیاست ما این است كه با واگذاری بخش بسیار مهمی از سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی و اجرا آنها را فعال‌تر كنیم كه با واگذاری دبیری جشنواره تئاتر استان به انجمن نمایش اهواز این كار را شروع كردیم و این كارها را در حوزه انجمن موسیقی و انجمن سینمای جوانان انجام خواهم داد تا خود هنرمندان فكر كنند، برنامه‌ریزی كنند و سیاست‌گذاری كنند و از ما فقط حمایت‌های مادی و معنوی بخواهند. البته زمانی طول خواهد كشید.

منبع : خوز نیوز

نوع مطلب : ترانه شوشتری، 
برچسب ها : موسیقی شوشتر، جشنواره موسیقی محلی خوزستان، 24 موقوم شوشتری، محلی شوشتر، گوشه شوشتری، ترانه شوشتری،
لینک های مرتبط :
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic